top of page

חרדה דנטלית ומטיפולים בהרדמה כללית

האם את/ה מפחד/ת מטיפול שיניים? לא מסוגל/ת להגיע לטיפול?

 

   ישנן מספר אפשרויות על מנת להקל על מטופלים שחרדים מטיפול שיניים. הפתרונות תלויים ברמת החרדה הדנטלית:

 • גז צחוק – מתאים לחרדה קלה. את הגז שואפים דרך פיה שמונחת על האף מספר דקות לפני הטיפול ובמהלכו.

 • טשטוש – מתאים לחרדה בינונית. כדור אחד קטן מסוגל לאפשר טיפול רגוע ללא מתח או כאב.

 • הרדמה כללית – יצירת מצב מבוקר של חוסר הכרה במהלכו לא חשים בכאב ולא זוכרים את הטיפול. החומר

המרדים מוזרק לתוך הוריד בפיקוחו/ה של רופא/ה מרדים/ה והטיפול מבוצע בחדר ניתוח. 

 

   שימוש בגז צחוק, חומרים מטשטשים וחומרים מרדימים מותר על פי חוק רק לרופאים המוסמכים לכך. במרפאתנו, לד"ר כרמי וד"ר פוקס-נוי אישור מיוחד והסמכה לטיפול תחת טשטוש והרדמה כללית בהתאם לתקנות משרד הבריאות.

   על מנת להחליט מהו סוג הטיפול המתאים ביותר עבורך, יש לקבוע פגישת ייעוץ במהלכה נדון בבעיות השיניים בהן יש לטפל וברמת החרדה שלך מן הטיפול.

 

מהי סדציה או טשטוש?

 

   סדציה היא אמצעי לקבלת שיתוף פעולה בטיפול שיניים בעזרת תרופות. המטרה היא לגרום למצב של רגיעה ולעיתים מצב של הכרה חלקית. שיטה זו מתאימה למטופלים עם חרדה דנטלית בינונית מטיפול שיניים, ומתאימה גם לילדים. קיימת גם אפשרות לטשטוש עמוק בעזרת חומר מרדים שמוזרק ישירות לתוך הוריד. הטשטוש עוזר להפחית חרדה ומתאים גם לרמת חרדה דנטלית גבוהה יותר. שיטה זו מתאימה כדי לבצע טיפולים רבים בזמן קצר יותר. למרבית המטופלים אין זיכרון של הטיפול שעברו. הטיפול בטשטוש על ידי תרופות מתבצע במרפאה ולא בחדר ניתוח.

מהי הרדמה כללית?

   זוהי טכניקת טיפול בה מקבלים טיפול תרופתי תוך-ורידי על מנת לייצר חוסר הכרה – הרדמה מלאה - לצורך טיפול שיניים. היתרון המרכזי בהרדמה כללית הוא שניתן לבצע כמה טיפולי שיניים ביום אחד. יתרון בולט נוסף הוא טיפול יעיל ומהיר במיוחד, ללא צורך במספר ביקורים, ללא כאב וללא תחושת הפחד.
 

   השיטה מתאימה לכל מי שנמנע מטיפולי שיניים מכל סיבה שהיא ואינו מצליח להשלים את הטיפול בכל שיטה אחרת:

 •  מטופלים בעלי חרדה דנטלית חריפה - זו הסיבה העיקרית בגללה לא מגיעים לטיפולי שיניים. לרוב מטופלים אלו מגיעים עקב כאבים בלתי נסבלים ודורשים טיפול נרחב. הפחד מרופא/ת השיניים, מוביל להזנחת טיפולים הכרחיים, הפוגעת באיכות החיים שלהם ולעיתים אף עלולה לגרום לבעיות רפואיות נוספות.

 • ביצוע מהיר של טיפול נרחב - מטופלים שהיקף הטיפול לו הם נדרשים מצריך מספר רב של מפגשים. לדוגמא, מטופלים שזקוקים למספר רב של טיפולי שורש יכולים לסיים את הטיפולים בפגישה אחת בהרדמה כללית במקום להגיע פעמים רבות.

 • טיפולים מורכבים מאוד – לעיתים יש קושי לבצע טיפול מורכב בעזרת הרדמה מקומית ויש צורך בהרדמה מלאה. לדוגמא, עקירת שיני בינה כלואות או השתלת שיניים מורכבת.

 • מטופלים הסובלים מבעיות רפואיות מסויימות, כגון מחלות לב ופרקינסון - עבורם טיפול חד-פעמי בטוח יותר.

 • מטופלים בעלי רפלקס הקאה מוגבר.

 • מטופלים בעלי אלרגיה לחומרי הרדמה מקומית או סף כאב נמוך – ישנם מטופלים שאינם מגיבים בצורה טובה לחומרי הרדמה או שאינה משפיעה עליהם כלל. למטופלים אלו מומלץ לעבור טיפול בהרדמה כללית על מנת להימנע מכאב.

 • מטופלים שאינם משתפים פעולה, מטופלים בעלי צרכים מיוחדים, בעלי הפרעות מוטוריות, התנהגותיות או קוגניטיביות - צוות הרופאים במרפאה מנוסה מאוד בטיפול במבוגרים וילדים בעלי צרכים מיוחדים גם באמצעות טשטוש שמבוצע במרפאה וגם בהרדמה כללית.

 • ילדים קטנים מאוד או שאינם משתפים פעולה – לרוב אלו ילדים שזקוקים לטיפולים רבים. באמצעות הרדמה כללית ניתן לטפל בכמה בעיות בבת אחת במקום בכמה ביקורים, ובהמשך להגיע לביקורת מידי חצי שנה. כך ניתן להפיג או להקל את חששו של הילד/ה מפני ביקורים במרפאת השיניים.

האם ניתן לשלב טיפול על ידי מומחים בהרדמה כללית?
 

כאשר נדרשים מומחים לצורך הטיפול תחת הרדמה כללית אנו מארגנים את כלל הטיפולים על ידי המומחים לזמן ההרדמה. לדוגמא, את טיפולי השורש מבצע ד"ר ולרי גרון – מומחית לטיפולי שורש.
 

 

אילו הכנות נדרשות לפני טיפול בהרדמה מלאה?

 

בשלב ראשון, אנו עורכים בדיקת שיניים מקיפה ומסודרת הכוללת צילום על מנת להכין תוכנית טיפול מתאימה. המטופל/ת צריך/ה להביא בדיקות דם עדכניות ואישור שמצבו/ה הרפואי מאפשר הרדמה. מעל גיל חמישים יש צורך גם בא.ק.ג וצילום חזה. בשלב זה הרופא/ה המרדים/ה מאשר/ת כי ניתן לבצע את ההרדמה וניתן לתאם תאריך לניתוח.

 

מהו מהלך הטיפול בהרדמה מלאה?

 

טיפול שיניים בהרדמה מלאה מתבצע על ידי שני צוותים: צוות הרדמה המורכב מאחיות חדר הניתוח ורופא/ה מרדים/ה, וצוות נוסף של רופאי שיניים וסייעות, שהתמחו בטיפול שיניים בהרדמה כללית. שיטת עבודה זו מאפשרת ביצוע של כמה הטיפולים בביקור אחד: עקירות, שתלים, טיפולי שורש, הרמות סינוס, בניית עצם, כתרים זמניים, ניקוי אבנית, הקצאות שורשים, ניתוחי חניכיים.

 

מדוע כדאי לבצע טיפול בהרדמה כללית במרפאתנו? 

 

אנו מאפשרים לבצע טיפול בהרדמה כללית בכל שעות היום בחדרי הניתוח המתקדמים ביותר. אנו מקפידים על איכות החומרים, הציוד וכמובן הרופאים המרדימים המובילים בתחום. אנו נותנים לבני המשפחה עדכונים שוטפים על התקדמות ההרדמה ועל כל שינוי בתוכנית הטיפול. אנו זמינים עשרים וארבע שעות ביממה לכל שאלה או צורך רפואי.
 

 

מתי משתחררים הביתה לאחר הרדמה כללית?

 

לאחר סיום ההרדמה מתחיל שלב ההתאוששות שאורכו משתנה ממטופל למטופל. ישנם קריטריונים ברורים לשחרור לאחר ההרדמה ויש לוודא כי המטופל התאושש לגמרי. חובה להגיע עם מלווה לטיפול.
 

נשמח לענות על כל שאלה!

צרו קשר:

03-6200711

clinic@drcarmi.co.il

bottom of page