top of page

שאלות ותשובות - ציפוי שיניים

ציפוי חרסינה וציפוי שרף מרוכב (סתימה לבנה)

מהו ציפוי שיניים או למינייט?​

מדובר בציפוי דק שעשוי מחרסינה שקופה או שרף מרוכב (החומר ממנו עשויות סתימות לבנות), שמותאם לשן כדי לשפר את צבעה וצורתה. ציפוי שיניים יכול לשפר באופן דרמטי את מראה השיניים והחיוך.

באילו בעיות ציפוי שיניים יכול לטפל?

השימוש בציפוי שיניים מכונה לעיתים "יישור שיניים מיידי" כיוון שהוא יכול להסתיר בעיות שונות בשיניים הקדמיות (אלה שרואים כשמחייכים), למשל:

- רווחים בין השיניים.

- שיניים עקומות או בעלות צורה לא אסתטית.

- שיניים שבורות.

- שיניים עם כתמים פנימיים או חיצוניים.

-סתימות מוכתמות או לא אסתטיות.

ציפוי שיניים יכול לשפר את הופעתן של השיניים אך לא ליישר את הלסת או לתקן בעיות במנשך – אלו בעיות מורכבות יותר, שדורשות טיפול אורתודנטי.

מהן החלופות לציפוי שיניים?​

הטיפול השמרני (שדורש פגיעה מינימלית בשן) הדומה ביותר לציפוי חרסינה הוא ציפוי של שרף מרוכב. שרף מרוכב הוא חומר בצבע השן המשמש בדרך ליצירת סתימות, אך יכול לשמש גם כציפוי שיניים. ניתן גם להשתמש בכתרים כדי לתקן את אותן בעיות שציפוי שיניים מתקן, אך זהו טיפול הרבה פחות שמרני עם פגיעה משמעותית בשן.

מהם היתרונות של ציפוי חרסינה?

ציפויי חרסינה עולים בכמה אופנים על ציפויי שרף מרוכב:

- ציפויי חרסינה הם מאוד עמידים. למרות שציפויי חרסינה הם מאוד דקים (בדרך כלל בין 0.5 מ"מ ל-0.7 מ"מ) ושבירים, מרגע שהם מוצמדים לשן הם הופכים חזקים מאוד. ציפוי מסוג זה מחזיק מעמד שנים רבות – בדרך כלל 10-15 שנים – אם מטפלים בו כראוי בעזרת היגיינת פה טובה והימנעות מלעיסת דברים קשים בעזרתו, כגון קרח או גרעינים.

- ציפויי חרסינה נראים ממש כמו שן טבעית. שקיפות החרסינה מאפשרת לציפוי לחקות באופן משכנע את תגובת השן הטבעית לאור ולצל, בניגוד לציפוי שרף מרוכב.

- ציפויי חרסינה עמידים לכתמים. בניגוד לשרף מרוכב, חרסינה היא חומר קרמי חלק ואטום ולכן אינה מוכתמת מעישון או ממזון ונוזלים כהים.

- ציפויי חרסינה הם שמרניים – יש צורך לשייף רק מעט מהשן אם בכלל כדי להצמידם.

מהם החסרונות של ציפוי חרסינה לעומת ציפוי שרף מרוכב?​

החסרונות העיקריים הם:

- ציפויי חרסינה לא מיוצרים במרפאת השיניים - מייצרים אותם במעבדת שיניים, ולכן ידרשו לפחות שני ביקורים אצל רופא/ת השיניים, כדי לקחת מדידות ולהצמידם לשיניים. ציפויים משרף מרוכב, לעומת זאת, ניתן ליצור ולהצמיד לשן כבר בביקור אחד: מסירים חלק מהשן כדי שהציפוי לא יבלוט החוצה, שמים דבק ועליו את השרף המרוכב ואז מקשים ומחליקים אותו.

- ציפויי חרסינה הם יקרים יותר מציפויי שרף מרוכב. כדי ליצור ולהדביק ציפויי חרסינה צריך יותר זמן, מיומנות ומשאבים, ולכן עלותם גבוהה יותר.

- לא ניתן לבצע תיקונים בציפויי חרסינה. אם הם נסדקים או נשברים, יש להחליפם.

האם אני מועמד/ת טוב/ה לציפוי שיניים?

ציפוי שיניים לא מתאים לכל אחד ולכל שן. בדיקת התאמת המטופל/ת היא גורם חשוב להצלחת הטכניקה. לעיתים צריך להסיר חלק מהשן כדי לקבל את המראה הרצוי של הציפוי, וזהו צעד בלתי-הפיך. רופא/ת השיניים צריך לבדוק ולהחליט האם שימוש בציפויי שיניים יכול להביא לתוצאות שאת/ה מחפש. דוגמאות למקרים בהם שיניים או אנשים מסויימים הם לא מועמדים טובים לציפוי שיניים:

- שיניים לא בריאות. יש לטפל בריקבון בשיניים ומחלות חניכיים לפני שאפשר לעשות ציפוי שיניים.

- שיניים חלשות. אם חלק גדול מהשן חסר או הוחלף על ידי סתימה גדולה, השן לא תהיה חזקה דיה כדי לתפקד עם ציפוי שיניים.

- שיניים שאין להן מספיק אמייל. ציפויי שיניים נדבקים טוב יותר לאמייל.

- אנשים ששוחקים או מהדקים שיניים. שחיקה והידוק של השיניים יכולים לסדוק או לשבור את הציפוי. לעיתים סד לילה יכול להוות פיתרון לבעיה זו.

- אנשים עם מנשך לא יציב.

- שיניים עקומות במיוחד או שממוקמות לא טוב. יתכן שיהיה צורך בטיפול אורתודנטי כדי להשיג את התוצאות הרצויות.

מה כולל תהליך השמת ציפוי חרסינה?

בדרך כלל נדרשים לשם כך שני ביקורים אצל רופא/ת השיניים. הביקור הראשון יכול לקחת בין שעה לשעתיים וכולל את השלבים הבאים:

- בודקים את השיניים, דנים בציפיות המטופל ובוחרים את צבע הציפוי. דנים בגודל וצורת השיניים וגם במגבלות ציפויי החרסינה. חשוב שהמטופל יקח חלק פעיל בתהליך "עיצוב החיוך".

- יתכן שיהיה צורך לשייף את החלק הקדמי והתחתון של השן שרוצים לצפות, כדי שציפוי החרסינה לא יבלוט החוצה. בדרך כלל מדובר ב-0.5-0.7 מ"מ של אמייל.

- מבצעים מדידה של השיניים כדי ליצור העתק שלהן. ההעתק יסייע לעיצוב גודל וצורת הציפוי.

- יתכן שיושמו ציפויים זמניים על השיניים – תלוי בכמות השן שהוסרה שבשינויים שרוצים לבצע.

גם הביקור השני יכול לקחת בין שעה לשעתיים וכולל את השלבים הבאים:

- מסירים את הציפוי הזמני, אם יש.

- רופא/ת השיניים, בשיתוף עם המטופל, מעריכים את התאמת ציפויי החרסינה. זה הזמן שבו המטופל מחליט אם צורת הציפוי, צבעו, מיקומו ונוחותו עונים על ציפיותיו, לפני שמדביקים את הציפוי לשן. ניתן לבצע בציפוי שינויים לפני שמדביקים אותו לשן, אך לאחר ההדבקה עדיף שלא.

- כשהמטופל מרוצה ממראה הציפוי, מנקים את השיניים עם תמיסה חומצית עדינה. מדביקים את הציפוי לשן בעזרת דבק בצבע שן.

- לאחר ההדבקה, מסירים מהאזור חומר מיותר ומחליקים את הציפוי.

כיצד צריך לשמור על ציפויי שיניים?​

ציפויי שיניים יכולים ליפול או להישבר אם לא מטפלים בהם כראוי. כדי להבטיח את עמידותם לאורך זמן, יש לשמור על היגיינת פה ולבקר אצל רופא/ת השיניים והשיננית לפחות פעמיים בשנה. בנוסף, יש להימנע משימוש בציפוי ללעיסת דברים קשים, כגון קרח וגרעינים.

bottom of page